جوائز الأكاديمية الأميريكية للفيلم

 

 
 
 
 
 

ملفات خاصة

 
 
 
أوسكار 2004

 THE 76TH ACADEMY AWARDS (Sunday, February 29, 2004)

 
 
 
 
 
 

الموضوع

الكاتب

المصدر

التاريخ

 
       

بفضل مخرج »ملك ا لخواتم«: الامريكيون الاسيويون يجدون أنفسهم في وسائل الاعلام الامريكية

--

وكالة الأنباء الألمانية

08.03.2004

سهام الشر نحو الشرق والعرب (سيد الخواتم) اسطورة شاقة

طلعت شناعة

الدستور الأردنية

08.03.2004

سيد الخواتم يدخل تاريخ السينما من أوسع أبوابه

--

الجزيرة نت

03.03.2004

نحــن..‏ والأوســكار‏!‏

نــــادر عـــدلي

الأهرام اليومي

02.03.2004

سيد الخواتم يحصد 10 جوائز أوسكار

--

الجزيرة نت

01.03.2004

هل يتحول حفل الاوسكار الى منبر سياسي للنجوم؟

--

الرأي الأردنية

01.03.2004

سيد الخواتم (عودة الملك) يحصد 11 جائزة أوسكار

--

موقع "إيلاف"

01.03.2004

الازياء تلعب دورا في حفل الاوسكار

سو زيدلر

موقع رويتر

01.03.2004

فيلم (ملك الخواتم.. عودة الملك) يحصد 11 من جوائز الأوسكار

بوب تورتيلوت

موقع رويتر

01.03.2004

فيلم ملك الخواتم يحصد جوائز الأوسكار

--

موقع الـ BBC

01.03.2004

فيلم سيد الخواتم يحصد جوائز الأوسكار

--

ميدل إيست

01.03.2004

فيلم سيد الحلقات يفوز بأوسكار 2004 الهوليوودي

مي الياس

موقع إيلاف

01.03.2004

قصة جائزة الأوسكار

عبد القادر الجنابي

موقع إيلاف

29.02.2004

الأوسكار تخشى صرخة جديدة من «عار عليك يا بوش

مارك لافين

ميدل إيست

28.02.2004

حفل الأوسكار: هل يكون تقليدياً

جيرساند رامبور

ميدل إيست

28/02/2004

مكانة اولى للأفلام الضخمة والحضور الأجنبي

--

جريدة الحياة

27/02/2004

جوائز الأوسكار - عمليتا ترشيح واختيار الفائزين

محمود الزواوي

جريدة الرأي

21/02/2004

       

 

 
 
 

 

 
 
   
 

SOUND MIXING

WINNER

THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING

Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges and Hammond Peek

NOMINEES

THE LAST SAMURAI

Andy Nelson, Anna Behlmer and Jeff Wexler

MASTER AND COMMANDER: THE FAR SIDE OF THE WORLD

Paul Massey, D.M. Hemphill and Arthur Rochester

PIRATES OF THE CARIBBEAN: THE CURSE OF THE BLACK PEARL

Christopher Boyes, David Parker, David Campbell and Lee Orloff

SEABISCUIT

Andy Nelson, Anna Behlmer and Tod A. Maitland

VISUAL EFFECTS

WINNER

THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING

Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook and Alex Funke

NOMINEES

MASTER AND COMMANDER: THE FAR SIDE OF THE WORLD

Dan Sudick, Stefen Fangmeier, Nathan McGuinness and Robert Stromberg

PIRATES OF THE CARIBBEAN: THE CURSE OF THE BLACK PEARL

John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and Terry Frazee

ART DIRECTION

WINNER

THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING

Art Direction: Grant Major; Set Decoration: Dan Hennah and Alan Lee

NOMINEES

GIRL WITH A PEARL EARRING

Art Direction: Ben Van Os; Set Decoration: Cecile Heideman

THE LAST SAMURAI

Art Direction: Lilly Kilvert; Set Decoration: Gretchen Rau

MASTER AND COMMANDER: THE FAR SIDE OF THE WORLD

Art Direction: William Sandell; Set Decoration: Robert Gould

SEABISCUIT

Art Direction: Jeannine Oppewall; Set Decoration: Leslie Pope

MUSIC (ORIGINAL SCORE)

WINNER

THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING

Howard Shore

NOMINEES

BIG FISH

Danny Elfman

COLD MOUNTAIN

Gabriel Yared

FINDING NEMO

Thomas Newman

HOUSE OF SAND AND FOG

James Horner

WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY)

WINNER

LOST IN TRANSLATION

Written by Sofia Coppola

NOMINEES

THE BARBARIAN INVASIONS

Written by Denys Arcand

DIRTY PRETTY THINGS

Written by Steven Knight

FINDING NEMO

Screenplay by Andrew Stanton, Bob Peterson and David Reynolds; Original Story by Andrew Stanton

IN AMERICA

Written by Jim Sheridan, Naomi Sheridan, & Kirsten Sheridan

DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)

WINNER

CHERNOBYL HEART

Maryann DeLeo

NOMINEES

ASYLUM

Sandy McLeod and Gini Reticker

FERRY TALES

Katja Esson

DOCUMENTARY (FEATURE)

WINNER

THE FOG OF WAR

Errol Morris and Michael Williams

NOMINEES

BALSEROS

Carlos Bosch and Josep Maria Domenech

CAPTURING THE FRIEDMANS

Andrew Jarecki and Marc Smerling

MY ARCHITECT

Nathaniel Kahn and Susan R. Behr

THE WEATHER UNDERGROUND

Sam Green and Bill Siegel

SHORT FILM (ANIMATED)

WINNER

HARVIE KRUMPET

Adam Elliot

NOMINEES

BOUNDIN'

Bud Luckey

DESTINO

Dominique Monfery and Roy Edward Disney

GONE NUTTY

Carlos Saldanha and John C. Donkin

NIBBLES

Chris Hinton

SHORT FILM (LIVE ACTION)

WINNER

TWO SOLDIERS

Aaron Schneider and Andrew J. Sacks

NOMINEES

DIE ROTE JACKE (THE RED JACKET)

Florian Baxmeyer

MOST (THE BRIDGE)

Bobby Garabedian and William Zabka

SQUASH

Lionel Bailliu

(A) TORZIJA [(A) TORSION]

Stefan Arsenijevic

MUSIC (ORIGINAL SONG)

WINNER

THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING

Into The West in "The Lord of the Rings: The Return of the King" Music and Lyric by Fran Walsh and Howard Shore and Annie Lennox

NOMINEES

THE TRIPLETS OF BELLEVILLE

Belleville Rendez-vous in "The Triplets of Belleville"

A MIGHTY WIND

A Kiss At The End Of The Rainbow in "A Mighty Wind" Music and Lyric by Michael McKean and Annette O'Toole

COLD MOUNTAIN

Scarlet Tide in "Cold Mountain" Music and Lyric by T Bone Burnett and Elvis Costello

COLD MOUNTAIN

You Will Be My Ain True Love in "Cold Mountain" Music and Lyric by Sting

MAKEUP

WINNER

THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING

Richard Taylor and Peter King

NOMINEES

MASTER AND COMMANDER: THE FAR SIDE OF THE WORLD

Edouard Henriques III and Yolanda Toussieng

PIRATES OF THE CARIBBEAN: THE CURSE OF THE BLACK PEARL

Ve Neill and Martin Samuel

WRITING (ADAPTED SCREENPLAY)

WINNER

THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING

Screenplay by Fran Walsh, Philippa Boyens, & Peter Jackson

NOMINEES

AMERICAN SPLENDOR

Written by Robert Pulcini & Shari Springer Berman

CITY OF GOD

Screenplay by Braulio Mantovani

MYSTIC RIVER

Screenplay by Brian Helgeland

SEABISCUIT

Written for the Screen by Gary Ross

 
 

ACTOR IN A LEADING ROLE

WINNER

SEAN PENN

Mystic River

NOMINEES

JOHNNY DEPP

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

BEN KINGSLEY

House of Sand and Fog

JUDE LAW

Cold Mountain

BILL MURRAY

Lost in Translation

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

WINNER

TIM ROBBINS

Mystic River

NOMINEES

ALEC BALDWIN

The Cooler

BENICIO DEL TORO

21 Grams

DJIMON HOUNSOU

In America

KEN WATANABE

The Last Samurai

ACTRESS IN A LEADING ROLE

WINNER

CHARLIZE THERON

Monster

NOMINEES

KEISHA CASTLE-HUGHES

Whale Rider

DIANE KEATON

Something's Gotta Give

SAMANTHA MORTON

In America

NAOMI WATTS

21 Grams

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

WINNER

RENÉE ZELLWEGER

Cold Mountain

NOMINEES

SHOHREH AGHDASHLOO

House of Sand and Fog

PATRICIA CLARKSON

Pieces of April

MARCIA GAY HARDEN

Mystic River

HOLLY HUNTER

Thirteen

ANIMATED FEATURE FILM

WINNER

FINDING NEMO

Andrew Stanton

NOMINEES

BROTHER BEAR

Aaron Blaise and Robert Walker

THE TRIPLETS OF BELLEVILLE

Sylvain Chomet

BEST PICTURE

WINNER

THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING

Barrie M. Osborne, Peter Jackson and Fran Walsh, Producers

NOMINEES

LOST IN TRANSLATION

Ross Katz and Sofia Coppola, Producers

MASTER AND COMMANDER: THE FAR SIDE OF THE WORLD

Samuel Goldwyn, Jr., Peter Weir and Duncan Henderson, Producers

MYSTIC RIVER

Robert Lorenz, Judie G. Hoyt and Clint Eastwood, Producers

SEABISCUIT

Kathleen Kennedy, Frank Marshall and Gary Ross, Producers

CINEMATOGRAPHY

WINNER

MASTER AND COMMANDER: THE FAR SIDE OF THE WORLD

Russell Boyd

NOMINEES

CITY OF GOD

Cesar Charlone

COLD MOUNTAIN

John Seale

GIRL WITH A PEARL EARRING

Eduardo Serra

SEABISCUIT

John Schwartzman

COSTUME DESIGN

WINNER

THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING

Ngila Dickson and Richard Taylor

NOMINEES

GIRL WITH A PEARL EARRING

Dien van Straalen

THE LAST SAMURAI

Ngila Dickson

MASTER AND COMMANDER: THE FAR SIDE OF THE WORLD

Wendy Stites

SEABISCUIT

Judianna Makovsky

DIRECTING

WINNER

THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING

Peter Jackson

NOMINEES

CITY OF GOD

Fernando Meirelles

LOST IN TRANSLATION

Sofia Coppola

MASTER AND COMMANDER: THE FAR SIDE OF THE WORLD

Peter Weir

MYSTIC RIVER

Clint Eastwood

FILM EDITING

WINNER

THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING

Jamie Selkirk

NOMINEES

CITY OF GOD

Daniel Rezende

COLD MOUNTAIN

Walter Murch

MASTER AND COMMANDER: THE FAR SIDE OF THE WORLD

Lee Smith

SEABISCUIT

William Goldenberg

FOREIGN LANGUAGE FILM

WINNER

THE BARBARIAN INVASIONS

Canada

NOMINEES

EVIL

Sweden

THE TWILIGHT SAMURAI

Japan

TWIN SISTERS

The Netherlands

ZELARY

Czech Republic

SOUND EDITING

WINNER

MASTER AND COMMANDER: THE FAR SIDE OF THE WORLD

Richard King

NOMINEES

FINDING NEMO

Gary Rydstrom and Michael Silvers

PIRATES OF THE CARIBBEAN: THE CURSE OF THE BLACK PEARL

Christopher Boyes and George Watters II

 

 

 
   
 
 
 
 
 

جميع الحقوق محفوظة لموقع سينماتك
  (2004 - 2016)